Výstavba ubytovny pro zaměstnance Akademie věd ČR
Společnost Decro Bzenec spol. s r.o. se bude podílet na stavbě další významné budovy – ubytovny U2 pro zaměstnance institutu Akademie věd ČR na ulici Vídeňská v Praze Krči. Ubytovna se nachází v areálu biotechnologického, fyziologického, mikrobiologického ústavu a ústavu experimentální medicíny a molekulární genetiky.
Činnost a práce současné Akademie věd ČR navazuje na dřívější Československou akademii věd, ale i na řadu dalších předchůdců z řad důležitých institucí. K těm historicky významným patří Královská česká společnost nauk, kde se v letech 1784 – 1952 zabývali učenci vědami přírodními a humanitárními. K jejím zakladatelům patřil historik G. Dobner, filolog J. Dobrovský nebo zakladatel pražské univerzitní hvězdárny Joseph Stepling. J. E. Purkyně v té době navrhoval vznik samosprávných mimouniverzitních vědeckých institucí, které by sdružovaly vědecké ústavy reprezentující hlavní obory tehdejší vědy. Jeho myšlenka interdisciplinárního výzkumu se velmi podobá i současné koncepci Akademie věd.
Na přelomu 19. a 20. století vzniká spousta dalších vědeckých institucí. Velká část z těchto hlavních institucí byla ale po nastolení totalitního režimu v roce 1948 zrušena a místo nich vznikla Československá akademie věd, která fungovala od roku 1953 do roku 1992. I pod tlakem tehdejšího režimu si akademie udržovala tvůrčí potenciál a vztah se světovou vědeckou komunitou. Příkladem může být i světové uznání Otta Wichterleho za vynález kontaktních čoček.